Чернівецький академічний обласний
український музично-драматичний театр
імені Ольги Кобилянської

Чернівецький академічний обласний український музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської

Людмила Скрипка (Цісельська)

photo
Художній керівник театру, народна артистка України

Людмила Скрипка – народна артистка України. Художній керівник театру, театральної студії для дітей та молоді. Народилася у м. Київ.

Людмила Скрипка почала працювати в Чернівецькому театрі з 1978 року після закінчення Київського інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого.

Актриса одразу увійшла в діючий репертуар театру і проявила свої яскраві творчі здібності, зігравши головні ролі, у яких розкрила своє глибоке драматичне обдарування, м’який ліризм, виразні ознаки характерного плану.

Вагомим етапом у розвитку актриси стали ролі, за які Цісельська Л. І. була відзначена державними преміями та грамотами: Люся у виставі Є. Шабана “Шрами” (лауреат Республіканського огляду роботи театрів з творчою молоддю в 1978-1980 р. р.); Любов Шевцова у виставі Я. Стельмаха “Запитай колись у трав” (Лауреат республіканської комсомольської премії ім. О. Островського 1984 року), за підсумками Всесоюзного конкурсу творчої молоді актриса виборола перше місце за роль Полінки у виставі “Солдатська вдова” М. Анкілова і була нагороджена туристичною поїздкою до Прибалтики у 1985 році.

Майстерність Цісельської Л. І. з часом стрімко набувала високого професіоналізму, сяяла новими барвами, за що й полюбилася глядачам у ролях: Настки (“У неділю рано зілля копала” за О. Кобилянською), Люди (“Розплата” В. Винниченка), Сари (“Жидівка-вихрестка” І. Тогобочного), Сюзон (“Вісім люблячих жінок” Р. Тома), Дуеньї (“Дуенья” Р. Шерідана), Химки (“За двома зайцями” М. Кропивницького), Марії (“Сльози Божої матері” за У. Самчуком), Дженні (“Усе в саду” Е. Олбі) та інших, в яких окрім яскравих гостро-характерних та комедійних образів, актриса створила глибоко-психологічні драматичні ролі.

Екзаменом на творчу зрілість актриси стала роль Марії у моновиставі “Я чекаю тебе, коханий” Ф. Реме, яка відкрила усю широту та багатогранність її таланту; яка гармонійно поєднала комічні та драматичні риси образу, з цією виставою Цісельська Л. І. стала лауреатом столичних театральних фестивалів.

Новим щаблем у житті і творчості актриси стала робота над постановкою вистави «Солодка Даруся» за М. Матоіс (2008 р.). Ця постановка відкрила Людмилу Цісельську (Скрипку) як талановитого режисера. Беззаперечний успіх «Солодкої Дарусі» сприяв стрімкому розвитку Чернівецького муздрамтеатру ім. О. Кобилянської, зацікавленню з боку театральної спільноти не тільки в Україні, але й за її межами, популяризації театру і буковинського краю загалом. Вистава досі у репертуарі театру і за цей час її побачили десятки тисяч глядачів численних українських міст, схвальні відгуки були опубліковані в українській та зарубіжній пресі.

«Солодка Даруся» стала початком нового витка продовження буковинського літопису. Далі були постановки, серед яких: «Ольга» (вистава про життя і творчість Ольги Кобилянської), «Туга за майбутнім» (вистава про буковинський край за поезією Віри Китайгородської), «Калинова сопілка» за О.Забужко, «Тисяча снопів вітру», «Срібний павук». Оригінальні постановки «Лавина» Т. Джудженоглу, «Інцидент» Л. Лунарі, «Енні» за однойменним фільмом стали лауреатами всеукраїнським та міжнародних театральних фестивалів, здобули прихильність української та зарубіжної публіки. Дані вистави відкрили Людмилу Скрипку не тільки як режисера, але й драматурга. Усі вистави вперше поставлені на українській сцені і на думку театральних критиків є зразком кращого сучасного театрального мистецтва.

У 2013 році з ініціативи Л.Скрипки була відкрита театральна студія для дітей і молоді при театру, у якій режисер проявила себе як театральний педагог. Вистава «Енні» є першим проектом в Україні, в якому на рівні з акторами професійно зіграли діти (юні вихованці театральної студії).

У доробку Л. Скрипки майже 20 різнопланових режисерських робіт, це драми і комедії, біографічні та історичні постановки, концерти та сценічні дійства. Л. Скрипка неодноразово виступила режисером театральних прологів до концертів державного рівня, зокрема, відзначення Незалежності України, ювілеїв Чернівецької області, а також Дня міста. За активну мистецьку діяльність Л. Скрипка нагороджена почесною грамотою Міністерства культури України, Мистецькими преміями ім. С.Воробкевича та Сіді Таль, почесною відзнакою Чернівецької міської ради – медаллю «На славу Чернівців» (2015).

У 2016 р. у Ботошанському театрі м. М.Емінеску (Румунія) здійснила постановку вистави «Ти мій Бог», яку було визнано кращою виставою фестивалю «Золоті оплески Буковини»-2016.

Завдяки наполегливій праці і активній діяльності Людмили Цісельської (Скрипки) театр ім. О. Кобилянської неодноразово був гідно представлений на столичних сценах. Усією своєю творчістю Людмила Цісельська-Скрипка намагається піднести театральне мистецтво Буковини на високий щабель, утвердити ім’я Чернівецького музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської у новітній історії українського театрального мистецтва.

Режисерські роботи: «Солодка Даруся» за М. Матіос (2008) «Ольга» за листами О. Кобилянської (2008) «Туга за майбутнім» за В. Китайгородською (2009) «Калинова сопілка» за О. Забужко (2009) «Тустеп і різний мотлох» Р. Байєр (2010) «Ілюзії вальсу» за О. Кобилянською (2011) «Тисяча снопів вітру» вистава про І. Миколайчука (2011) «Лавина» Т. Джудженолу (2012) «Інцидент» Л. Лунарі (2013) «Срібний павук» за В. Кожелянком (2014) «Енні» Л. Скрипка (2015) «Тарас і Доля» (до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка) (2014) «Молюсь за тебе, Україно!» (присвята Україні) (2014) «Театр – це життя» (Святкування 80-річчя колективу театру) «Вогні рампи» (Святкування 75-річчя нар. арт. України О. Ільїної) "Ти мій бог" Театр ім.М.Емінеску (Ботошани, Румунія) "Різдвяна пригода мишенят" за Б.Поттер (2016) "Слуги і сніг" А. Мердок (2017).

Інсценізації: «Солодка Даруся» за М. Матіос (2008) «Ольга» за листами О. Кобилянської (2008) «Туга за майбутнім» за В. Китайгородською (2009) «Калинова сопілка» за О. Забужко (2009) «Ілюзії вальсу» за О. Кобилянською (2011) «Тисяча снопів вітру» вистава про І. Миколайчука (2011) «Енні» за мотивами однойменного фільму (2015) «Маестро і Кароліна» (2016)